close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • SŁAWNI POLACY I WYJĄTKOWE OSOBOWOŚCI WŚRÓD RUMUŃSKIEJ POLONII

 • RODZINA MOCZULSKICH

  Generał LEONARD MOCZULSKI [Mociuischi], ur. W 1889 roku, wielce zasłużony dla Rumunii, był najwybitniejszym przedstawicielem rodziny. Karierę wojskową rozpoczął w wieku 21 lat w Oficerskiej Szkole Piechoty, którą ukończył w 1912 roku w stopniu podporucznika . Brał udział we wszyskich wojnach, jakie w minionym stuleciu prowadziła Rumunia, zajmując coraz wyższe stanowiska dowódcze. Pierwszą z nich w 1913 była druga wojna bałkańska. Podczas I wojny światowej odznaczył się w walkach o Oituz i Soveja. Zakończył ją w stopniu kapitana. W 1937 awansował na pułkownika, a II wojnę światową ropoczął jako zastępca dowódcy I Mieszanej Brygady Górskiej. Brał udział w walkach na linii Stalina, wraz z oddziałami Wehrmachtu pod ogólnym dowództwem marszałka Mansteina zdobywał Krym i doszedł do Kaukazu. W 1942 otrzymał stopień generała brygady, a rok później awansował na generała dywizji i dowódcą 3 dywizji. W odwrocie m. in. bronił Krymu przed naporem Armii Czerwonej.

  Po 23 sierpnia 1944 roku, w ramach kampanii Anti-Axa został najpierw dowódcą grupy Cńsuń, która wyzwalała Beius i Oradea, a następnie w zaciekłych bojach z hitlerowskimi strzelcami górskimi, wspomaganymi przez Luftwaffe walczyła w górach Bukk. W 1945 objął dowództwo Korpusu Strzelców Górskich, który wyzwolił słowacką Jaworzynę i w końcowym okresie wojny zbliżył się do stolicy Czech - Pragi, w pobliżu której znajdowały się dywizje II Armii Odrodzonego Wojska Polskiego. W nagrodę za zasługi bojowe generał Moczulski otrzymał Order "Mihai Viteazu" ze Szpadami, jaki przed nim otrzymało tylko 3 generałów, w tym Avramescu.

  Generał Leonard Moczulski był wiernym i zasłużonym żołnierzem Rumunii. Wkrótce po zakończeniu wojny niewinnie oskarżony został aresztowany i na wiele lat osadzony w więzieniu i zmuszony do ciężkich prac przy budowie Kanału Dunaj-Morze Czarne. Wypuszczony na wolność pisał wspomnienia wojenne, wydane w 1967 roku, stanowiące cenny przyczynek do histońi II wojny światowej. Zmarł w 1979 roku, w wieku 90 lat.

   

  ADRIAN LEONARD MOCZULSKI, kompozytor i pianista o międzynarodowym znaczeniu, aktywny członek Związku Polaków w Rumunii. Akademię Muzyczną ukończył w 1997 roku, a w 2004 uzyskał doktorat cum laude na Uniwersytecie Muzycznym w Bukareszcie. W międzyczasie studiował teologię katolicką w Instytucie św. Teresy. Od 1998 roku jest członkiem Związku Muzyków Rumuńskich. Mimo młodego wieku - ma dopiero 33 lata - osiągnął wiele. Jego kompozycje są odtwarzane w Radiowej Orkiestrze Kameralnej i Akademickim Chórze Radiowym., a za granicą przez DAFÓ Kwartet Smyczkowy i "Archaeus Ensamble", nagrywane na płytach CD, również w ramach 15 Antologiii Rumuńskiej Muzyki Symfonicznej. Wyrazem uznania dla jego talentu muzycznego są liczne nagrody i wyróżnienia, poczynając od specjalnej nagrody Himalay Cup w Pekinie w 1995 roku, pierwszej nagrody w Ogólnokrajowym Konkursie Kompozycji Chóralne Bukareszcie w 1997, czy nagrody prezydenta w Konkursie Valencia w roku 2000 i innych.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: