close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 19 września 2018

  W dniach 14 - 16 września br. w Suczawie i okolicy odbyły się jubileuszowe XX Dni Polskie. W ramach programu zorganizowano sympozjum na temat relacji polsko - rumuńskich na przestrzeni wieków. Od 2006 r. stałym elementem Dni Polskich są polonijne dożynki w Nowym Sołońcu, podczas których prezentują się wszystkie polskie środowiska z Rumunii, a także goście reprezentujący inne narodowości.

  W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy list z pozdrowieniami wystosował Minister Adam Kwiatkowski odpowiadający w Kancelarii Prezydenta RP za koordynację kontaktów z Polonią i Polakami mieszkającymi poza granicami kraju. Gratulacje i życzenia przesłał również Dyrektor Departamentu Współpracy z polonią i Polakami za Granicą MSZ Pan Hubert Czerniuk.

   

  W programie Dni Polskich uczestniczyli m.in. Senator RP Pan Andrzej Pająk z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Pani Victoria Longher, poseł reprezentująca mniejszość polską w Izbie Deputowanych Parlamentu Rumunii, Pan Ghervazen Longher, Prezes Związku Polaków w Rumunii, przedstawiciele władz miasta i województwa Suczawa. Placówkę reprezentował Konsul RP w Rumunii Pan Andrzej Kalinowski.

   

  Dni Polskie rozpoczęto otwarciem wystawy w Muzeum Historycznym w Suczawie pt. „Polki i Rumunki, które zmieniły świat”, która przypomina i upamiętnia ciekawe postacie przedstawicielek z historii obu krajów. Otwarta została również wystawa fotografii Władysława Kubienia pt. „RO mania”. W ramach dwudniowego sympozjum pt. „Stulecie Odzyskania Niepodległości Polski w Wielkiego Zjednoczenia Rumunii” specjaliści z Polski i Rumunii omówili stosunki polsko – rumuńskie związane również z historią, kulturą, tradycją i sprawami społecznymi Bukowiny na przestrzeni wieków. Zaprezentowano najnowsze książki i wydawnictwa poświęcone tematyce polsko – rumuńskiej wydane w Polsce i Rumunii.

   

  W dniu 16 września w Nowym Sołońcu odbyły się dożynki, które rozpoczęto uroczystą mszą św. odprawioną przez polskich księży pełniących posługę na Bukowinie. Na dziedzińcu Domu Polskiego przygotowana została wystawa plonów i specjałów kulinarnych typowych dla Bukowiny. Podczas pikniku wystąpiły miejscowy zespół polonijny „Sołonczanka” z Nowego Sołońca oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta Straży Pożarnej ze Skawy i folkrockowy zespół „Pieczarki”. W dożynkach uczestniczyła bukowińska Polonia ze wszystkich skupisk polonijnych Bukowiny oraz delegacje kilku regionów Rumunii.

  DSC_3689
  DSC_4384
  DSC_3529

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: