close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 10 stycznia 2019

  Minister Czaputowicz był pierwszym zagranicznym gościem szefa rumuńskiego MSZ w roku Prezydencji Rumunii w Radzie UE.

  "Moja wizyta w Bukareszcie pokazuje naszą wolę, aby rozwijać bardzo dobre relacje dwustronne oraz ściśle współpracować z Rumunią w ramach UE i NATO" - powiedział szef polskiej dyplomacji po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Rumunii Teodorem Viorelem Meleşcanu.

   

  Ministrowie omówili aktualne tematy z agendy Unii Europejskiej, w tym kwestie dotyczące polityki energetycznej, przyszłych Wieloletnich Ram Finansowych, polityki spójności i polityki migracyjnej. "Z zadowoleniem odnotowujemy zbieżność poglądów w wielu kwestiach" - zauważył szef polskiej dyplomacji. "Gratulujemy objęcia prezydencji i życzymy rumuńskim przyjaciołom skutecznej pracy i realizacji najważniejszych zamierzeń" - podkreślił minister Czaputowicz. Zaznaczył przy tym, że rozmowy w Bukareszcie pokazały wolę obu stron wzmacniania polsko-rumuńskiej współpracy w Unii Europejskiej i poszukiwania wspólnych rozwiązań w kwestii przyszłości UE.

   

  W trakcie dyskusji ministrowie Jacek Czaputowicz i Teodor Meleşcanu wskazali na pilną potrzebę rewizji Dyrektywy Gazowej. Szef polskiego MSZ wyraził przekonanie, że jest ona kluczowa dla finalizacji projektu unii energetycznej. Przywołał w tym kontekście temat gazociągu Nord Stream 2 podkreślając, że projekt ten ma negatywny wpływ na rynek gazu w UE i podważa solidarność unijną.

   

  Rozmówcy poruszyli kwestię Bałkanów Zachodnich. "Jesteśmy zgodni, że państwa Bałkanów Zachodnich potrzebują naszego wsparcia w procesie ich integracji z UE" - zaznaczył szef polskiej dyplomacji dodając, że przedstawił podczas spotkania plany i cele związane z organizacją Szczytu Procesu Berlińskiego w Poznaniu w lipcu 2019 r.

   

  Poruszono kwestie relacji dwustronnych i współpracy obu krajów w sferze polityki bezpieczeństwa, w tym w ramach NATO i w formatach regionalnych. Minister Czaputowicz wymienił w tym kontekście ścisłe współdziałanie w ramach Formatu Bukaresztańskiego (B9) obejmującego dziewięć państw wschodniej flanki NATO oraz trójkąta Polska-Rumunia-Turcja. "Przedyskutowaliśmy plany na rok bieżący" - zaznaczył szef polskiego MSZ. Szefowie polskiej i rumuńskiej dyplomacji podkreślili przy tym szczególną wagę relacji transatlantyckich, kluczowych dla bezpieczeństwa tej części świata.

   

  Ministrowie omówili rosnącą polsko-rumuńską współpracę gospodarczą i możliwości jej dalszego wzmocnienia oraz wymienili poglądy na temat współpracy regionalnej. "Szczyt Trójmorza w Warszawie w lipcu 2017 r. wyznaczył kierunki naszej regionalnej współpracy gospodarczej, infrastrukturalnej, transportowej oraz w cyberprzestrzeni" - zaznaczył minister Czaputowicz.

   

  Wizyta ministra Czaputowicza w Bukareszcie odbyła się w roku obchodów 100. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Rumunią. Rocznica stanowi symboliczny punkt odniesienia dla dalszych działań na rzecz umacniania stosunków dwustronnych. Minister Teodor Meleşcanu przekazał przy tej okazji szefowi polskiej dyplomacji 100 tysięcy stron archiwalnych dokumentów w formie elektronicznej, dotyczących relacji polsko-rumuńskich w latach 1918-1947.

   

  W trakcie wizyty w Bukareszcie minister Jacek Czaputowicz spotkał się także z premier Rumunii Vioricą Dăncilą. Rozmówcy ustalili, że Rumunia zorganizuje w tym roku w stolicy kolejne polsko-rumuńskie konsultacje międzyrządowe. Szefowa rumuńskiego rządu wyraziła przekonanie, że dobra współpraca pomoże obu krajom zmierzyć się z aktualnymi wyzwaniami, takimi jak brexit i przyszłość Europy, czy migracja. Minister Czaputowicz podkreślił przy tej okazji znaczenie polsko-rumuńskiego partnerstwa strategicznego i zapewnił o wsparciu Polski dla Rumunii w trakcie jej prezydencji w Radzie UE.

   

  (źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP)

   

   

   

  W siedzibie Ambasady RP w Bukareszcie Minister Jacek Czaputowicz wręczył Panu Januszowi Szalińskiemu akt powołania na Konsula Honorowego RP, na okres pięciu lat. Tym samym Pan Szaliński dołączył do grona 200 konsulów honorowych, reprezentujących Rzeczpospolitą Polską na świecie. Okręg konsularny Konsulatu RP w Braszowie obejmuje okręgi: Argeș, Brașov, Buzău, Covasna, Dâmbovița, Prahova, Sibiu i Vâlcea.

   

  Pod koniec wizyty w stolicy Rumunii Minister Czaputowicz udzielił wywiadu dla Radio Romania Actualitati, w którym m.in. odniósł się do priorytetów rumuńskiej Prezydencji w UE, przedstawił polskie stanowisko w sprawie Wieloletnich Ramach Finansowych i przyszłości Unii w kontekście przygotowań do szczytu w Sybinie w maju br. oraz poruszył kwestie bezpieczeństwa regionalnego i relacji transatlantyckich (link do zapisu wywiadu: http://www.romania-actualitati.ro/exclusiv_interviu_cu_ministrul_polonez_de_externe_jacek_czaputowicz-122694).  

   

  handshake Minister SZ T
  spotkanie plenarne w MSZ (1)
  spotkanie plenarne w MSZ (2)
  konferencja prasowa
  Premier V
  Premier V
  2019-01-09-konsul-honorowy-004
  2019-01-09-konsul-honorowy-002
  2019-01-09-wywiad-002

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: