close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 26 września 2018

  W dniach 25-26 września 2018 roku w Bukareszcie odbyła się kolejna edycja konferencji Forbes CEE Forum, zorganizowana przez Forbes România. Tematem przewodnim tegorocznej konferencji było przywództwo biznesowe i polityczne w Europie Środkowo – Wschodniej.

  W dniu 25 września br. Ambasador Marcin Wilczek wystąpił w oficjalnym otwarciu konferencji, w którym przemawiali również minister biznesu, handlu i przedsiębiorczości Stefan-Radu Oprea, sekretarz stanu w rumuńskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych Dan Neculăescu, Ambasador Francji w Rumunii Michele Ramis, Chargé d’affaires USA w Rumunii Abigail M. Rupp oraz Radca Gubernatora Narodowego Banku Rumunii Adrian Vasilescu.

   

  W konferencji Forbes CEE Forum 2018  uczestniczyli przedstawiciele administracji publicznej, izb handlowych, społeczeństwa obywatelskiego, organizacji pozarządowych, rumuńskich i międzynarodowych firm oraz eksperci i analitycy w dziedzinie spraw gospodarczych. Obecni byli również przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. 

   

  Jako przykład przywództwa politycznego w Europie Środkowo – Wschodniej, Ambasador Marcin Wilczek podał Inicjatywę Trójmorza i odnosił się do Szczytu Trójmorza, który się odbył w Bukareszcie w dniach 17-18 września br. Ambasador Wilczek podkreślił, że ten projekt jest inicjatywą Polski i Chorwacji i zrzesza 12 państw Europy Środkowo – Wschodniej. Obecność Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz premiera RP Mateusza Morawieckiego na szczycie w Bukareszcie świadczą o wadze tego projektu dla Polski.

   

  Ambasador Wilczek zaznaczył, że wysiłki oraz przywództwo Polski zostały uznane w dniu 24 września br., kiedy Polska – jako pierwsze państwo z Europy Środkowo-Wschodniej – zaliczona została przez globalną agencję indeksową FTSE Russel do grona krajów rozwiniętych. Zmiana klasyfikacji Polski z „emerging markets” (krajów rozwijających się) do „developed markets” (krajów rozwiniętych) jest ogromna szansą dla Polski. Zdaniem Ambasadora przyniesie to większe wpływy kapitałowe oraz impuls rozwojowy dla całego regionu.

   

  Ambasador Wilczek wspomniał również o wydarzeniu Polish Business Forum zorganizowanym przez LSE Polish Business Society, tj. stowarzyszenie zrzeszające polskich studentów London School of Economics. Z projektu studenckiego forum przerodziło się w największe zagraniczne wydarzenie w dziedzinie polskiej gospodarki i biznesu, w którym, poza studentami, uczestniczą przedstawiciele rządu, politycy i prezesi największych korporacji. W swoim przemówieniu Ambasador Wilczek zasugerował ewentualne zorganizowanie podobnego wydarzenia dla rumuńskiej diaspory. 

  Forbes 2018 2
  Forbes 2018 1
  Forbes 2018 3

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: