close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 15 października 2018

  10-11 października 2018 r. z wizytą w Rumunii przebywał Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

  W Krajowej minister Soloch odwiedził stacjonujących tam polskich żołnierzy, pełniących misję w ramach Dostosowanej Wysuniętej Obecności NATO. W Bukareszcie szef BBN odbył serię spotkań oficjalnych, w tym z ministrem obrony Rumunii Mihaiem Fiforem i wiceministrem spraw zagranicznych Georgiem Ciambą.

   

  W trakcie wizyty w Krajowej minister Soloch dziękował stacjonującym tam polskich żołnierzom za zaangażowanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa Polski i jej sojuszników. Minister odwiedził koszary Polskiego Kontyngentu Wojskowego i towarzyszył żołnierzom podczas ćwiczeń. Ponadto, szef BBN wziął udział w uroczystej ceremonii złożenia wieńca i modlitwie na cmentarzu, na którym spoczywają Polacy, którzy w Krajowej znaleźli schronienie po Kampanii Wrześniowej.

   

  W Bukareszcie minister P. Soloch spotkał się z doradcą prezydenta Rumunii ds. bezpieczeństwa narodowego I. Oprisorem, szefem rumuńskiego resortu obrony M. Fiforem oraz z wiceministrem spraw zagranicznych G. Ciambą. Szef BBN odwiedził także dowództwo Wielonarodowej Dywizji Południe-Wschód.

   

  W wywiadzie dla PAP minister P. Soloch podkreślił znaczenie rozmów dla rozwoju toczącego się na wielu szczeblach dialogu polsko-rumuńskiego. Wskazał, że wzajemna współpraca polityczna obu państw uzupełniana jest wymiarem wojskowym, realizowanym w ramach NATO. Obecność polskich żołnierzy w Rumunii, ale także rumuńskich jednostek w Polsce, wynika bowiem bezpośrednio z decyzji podjętych podczas szczytu NATO w Warszawie. Jedność Sojuszu, wzmacniana przez wielonarodowe grupy bojowe, jest zdaniem Solocha niezwykle istotna dla bezpieczeństwa flanki wschodniej w obliczu nieustającego zagrożenia ze strony Rosji. Aktywne zaangażowanie Polski w dialog z sojusznikami jest okazją nie tylko do potwierdzenia wzajemnych zobowiązań i utrzymywania bliskich kontaktów między państwami, lecz także do zapewniania dalszego przekształcania struktur Sojuszu zgodnie z postanowieniami szczytów w Warszawie i Brukseli, które, zdaniem szefa BBN, mają fundamentalne znaczenia dla podtrzymania zdolności odstraszania przez NATO.

   

  Obecnie w Rumunii przebywa ok. 230 polskich żołnierzy i pracowników cywilnych Wojska Polskiego. Polski Kontyngent Wojskowy jest częścią Wielonarodowej Brygady Południe-Wschód, która została utworzona na mocy postanowień szczytu NATO w Warszawie z lipca 2016 r. o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu. Kroki podjęte przez NATO noszą na południu Europy nazwę "dostosowanej wysuniętej obecności" (ang. Tailored Forward Presence). Aktualnie w Rumunii przebywa już trzecia zmiana polskich żołnierzy, którzy rotowani są w cyklach półrocznych.

   

  generał Oprisor
  general Ion Oprisor
  minister obrony Mihai Firor_2
  minister obrony Mihai Fifor
  wiceminister G Ciamba_2
  wiceminister G Ciamba
  MND SE_1
  MND SE
  MND_SE3
  HQ
  HQ_2
  PKW3
  PKW2
  PKW1
  PKW_wizytacja
  salut
  wieniec_2
  wieniec
  wieniec_3

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: