close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 19 lipca 2019

  Sekretarz Stanu w MSZ Victor Micula przyjął 18 lipca 2019 r. ambasadora RP w Rumunii Marcina Wilczka, kończącego misję w Rumunii.

  Rozmówcy wyrazili zadowolenie z intensywnego i dynamicznego rozwoju stosunków dwustronnych między Polską, a Rumunią w ostatnich latach, wspominając częste dwustronne kontakty międzyrządowe jak i międzyparlamentarne. Podkreślili także organizację w Warszawie w maju 2018 r. pierwszych konsultacji międzyrządowych. Dobra współpraca polsko-rumuńska jest widoczna również w formatach współpracy regionalnej, zwłaszcza w formacie B9 i w ramach Inicjatywy Trójmorza. Podkreślono znaczenie Strategicznego Partnerstwa między Polską, a Rumunią oraz decyzję obu stron o kontynuowaniu wysiłków zmierzających do rozszerzenia i pogłębienia istniejących bliskich relacji.

   

  Minister Victor Micula docenił stały rozwój stosunków gospodarczych między Rumunią, a Polską, podkreślając, że biorąc pod uwagę wielkość rynków obu państw, nadal istnieje ważny potencjał rozwoju zarówno sfery handlowej, jak i inwestycyjnej. Ponadto w kontekście obchodów 100-lecia stosunków dyplomatycznych w 2019 r., 30 lat ustroju demokratycznego i 10 lat strategicznego partnerstwa wspomniano o perspektywie organizacji drugiej rundy konsultacji międzyrządowych jesienią 2019 r.

   

  _MAE9205
  _MAE9198

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: