close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 1 listopada 2018

  Historia Polski i koleje ludzkiego losu sprawiły, że Polacy rozsiani są po całym świecie. W najdalszych miejscach z dala od Ojczyzny znajdziemy polskie nekropolie i samotne groby, na których w tych dniach zapłoną znicze.

  Na wielkomiejskich nekropoliach i małych wiejskich cmentarzach w każdym zakątku Rumunii znajdują się groby naszych rodaków, żołnierzy i cywilów, którzy miejsce swego ostatniego spoczynku znaleźli poza Polską - na rumuńskiej ziemi. Wśród nich są Polacy, których decyzje władz w czasach zaborów skierowały na Bukowinę. W Rumunii znalazł miejsce ostatecznego spoczynku Karol Paszkiewicz, oficer, uczestnik Powstania Listopadowego, który w Noc Listopadową brał udział w ataku na Belweder. Istniejące do dziś miejsce pochówku upamiętnia ponad stuletnia tablica okolicznościowa. Spoczywają tu również uczestnicy walk o wolność Węgier – Wiosny Ludów 1848/1849, żołnierze i oficerowie walczący w Powstaniu Styczniowym, są żołnierze Legionów Polskich polegli i zmarli w regionie w okresie I wojny światowej. Znajdziemy też groby Polaków, którzy w różnych okresach osiedlali się na tych terenach i przyczyniali się do rozwoju społecznego i kulturalnego swej drugiej Ojczyzny.

   

  Szczególnie widoczne są groby uchodźców z września 1939 roku – żołnierzy i urzędników, kupców i robotników, młodzieży i dzieci, uczniów i przedstawicieli administracji państwowej… I wielu, wielu innych, mniej znanych, często już anonimowych, zapomnianych.

   

  Tu znaleźli schronienie, niektórzy tutaj znaleźli miejsce ostatecznego spoczynku.

   

  Przywołujemy pamięć o nich w dniu Wszystkich Świętych i Zaduszek.

   

  Konsul RP w Rumunii Andrzej Kalinowski odwiedzał groby i miejsca pamięci poświęcone Polakom, których los rozsiał po różnych miejscach gościnnej rumuńskiej ziemi, w tym m.in. w Braili.

   

  Przedstawiciele Ambasady RP w Rumunii: radca Michalina Radecka-Kowalska, p. Mateusz Łabuz i p. Piotr Sobczak wraz z Attaché Obrony płk Jerzym Jankowskim oraz oficerami służącymi w Bukareszcie: ppłk Tomaszem Rybką (NATO Force Integration Unit) i kpt Kamilem Arendtem (Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Południowy-Wschód) oddali cześć Polakom pochowanym na Cmentarzu Bellu w Bukareszcie.

   

  Uroczystość była również okazją do upamiętnienia miejsca, w którym w latach 1944-1991 spoczywał Józef Beck, ostatni Minister Spraw Zagranicznych II RP. Dziś w tym miejscu znajduje się grób symboliczny. W maju 1991 r. szczątki Ministra Becka sprowadzono do Polski i złożono na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

   

  24
  20
  10
  IMG_3112

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: