close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 13 września 2017

  W dniach 7 – 9 września br. w Suczawie i okolicy odbyły się już XIX Dni Polskie. W ramach programu odbyło się sympozjum na temat szeroko pojętych relacji polsko - rumuńskich na przestrzeni wieków oraz wydarzenia kulturalne.

  Od 2006 r. stałym elementem Dni Polskich są także polonijne dożynki w Nowym Sołońcu, podczas których prezentują się wszystkie polskie środowiska z Rumunii, a także zaproszeni gości reprezentujący inne narodowości.

   

  Dni Polskie rozpoczęto otwarciem wystawy w Muzeum Historycznym w Suczawie pt. „Józef Piłsudski – mąż stanu Polski i Europy”, która upamiętnia 150 rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jego wizyty w Rumunii. Następnie zainaugurowano dwudniowe sympozjum pt. „Związki polsko - rumuńskie w historii i kulturze”, w ramach którego specjaliści z Polski, Rumunii i Ukrainy przedstawili szeroki zakres stosunków polsko – rumuńskich związanych również z historią, kulturą, tradycją
  i sprawami społecznymi Bukowiny na przestrzeni wieków. Zaprezentowane zostały również najnowsze książki poświęcone tematyce polsko - rumuńskiej wydane w Polsce i Rumunii.

   

  W dniu 9 września odbyły się dożynki w Nowym Sołońcu rozpoczęto uroczystą mszą św. odprawioną przez Kardynała Kazimierza Nycza, metropolitę warszawskiego, którą koncelebrowali polscy księża pełniący posługę wśród Polonii na Bukowinie. Kardynał Nycz uroczyście poświęcił plony. Na dziedzińcu Domu Polskiego przygotowana została wystawa plonów i specjałów kulinarnych typowych dla Bukowiny. Podczas pikniku wystąpiły miejscowe zespoły polonijne „Mała Pojana” z Pojany Mikuli i „Sołonczanka” z Nowego Sołońca oraz Ludowy Zespół Wokalny i Taneczny „Złoty Potok” z Jelnej na Podkarpaciu. W dożynkach uczestniczyły wszystkie pokolenia bukowińskiej Polonii ze wszystkich skupisk polonijnych Bukowiny oraz delegacje kilku regionów Rumunii.

   

  Podczas pobytu na Bukowinie Kardynał K. Nycz konsekrował dwa lokalne kościoły w m. Arbore i Moara - Bulaj, w których posługę pełnią polscy księża. Pan Minister Adam Kwiatkowski odpowiadający w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
  za koordynację kontaktów z Polonią i Polakami mieszkającymi poza granicami kraju oraz współpracę z podmiotami polonijnymi i emigracyjnymi wystosował okolicznościowy list.

   

  W programie Dni Polskich uczestniczyli m.in. Senatorowie RP Pan Maciej Łuczak, wiceprzewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą i Senator Ryszard Bonisławski, delegacja Województwa Podkarpackiego, Pani Viktoria Longher, Poseł reprezentująca w mniejszość polską w Izbie Deputowanych Parlamentu Rumunii, Pan Ghervazen Longher, Prezes Związku Polaków w Rumunii, biskup Petru Gherghel z diecezji Jassy, przedstawiciele władz miasta i województwa Suczawa. Placówkę reprezentował Konsul RP w Rumunii Pan Andrzej Kalinowski.

  D7
  D6
  D5
  D4
  Dozynki21
  Dozynki20
  Dozynki19
  Dozynki18
  Dozynki17
  Dozynki16
  Dozynki2
  Dozynki2017
  D8
  Dozynki15
  Dozynki14
  Dozynki13
  Dozynki12
  Dozynki11
  Dozynki1
  D10
  D9
  D3
  Dozynki23

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: