close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 6 listopada 2017

  2-3 listopada br. Ambasador RP Marcin Wilczek złożył wizytę w Jassach, gdzie spotkał się z przedstawicielami władz lokalnych, uczelni akademickich, wspólnot religijnych i biznesu.

  W dniu 2 listopada br. Ambasador RP spotkał się z władzami lokalnymi: przewodniczącym Rady Województwa Jassy Maricelem Popa, prefektem województwa Marianem Serbescu i burmistrzem Jassów Mihai Chirică. Na spotkaniu był również obecny Paul Butnariu, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Jassy.

   

  Na Uniwersytecie im. Alexandru Ioana Cuzy Ambasador Marcin Wilczek spotkał się z Rektorem a.i. Prof. dr Mihaelą Onofrei oraz z Prorektorem ds. międzynarodowych Prof. dr Henrim Luchianem. W spotkaniu uczestniczyli również prodziekan ds. międzynarodowych Wydziału Filologicznego Prof. Dana Bădulescu, kierownik Wydziału Slawistyki Prof. Leonte Ivanov, lektor języka polskiego Dariusz Kasprzyk oraz dyrektor IP Agnieszka Skieterska. Odbył również spotkanie ze studentami lektoratu języka polskiego, którzy zaprezentowali poezje i pieśni w języku polskim oraz opowiadali o swoich wizytach w Polsce na szkołach letnich lub Erasmusie. Ambasador wręczył także wyróżnienia dla najlepszych studentów oraz dla osób promujących język i kulturę polską w Jassach.

   

  W dniu 3 listopada br. Ambasador RP Marcin Wilczek wziął udział w wernisażu wystawy pt. „Józef Piłsudski – mąż stanu Polski i Europy” w Muzeum Zjednoczenia w Jassach oraz otworzył konferencję naukową poświęconą Marszałkowi J. Piłsudskiemu. Konferencja była zorganizowana przez Instytut Polski we współpracy z Ambasadą RP w Rumunii, Muzeum Zjednoczenia oraz Centrum Studiów Europejskich Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Alexandru Ioana Cuzy i Centrum Historii XX wieku Wydziału Historii tegoż Uniwersytetu. W wydarzeniu wzięli udział historycy z Polski i Rumunii. Ze strony polskiej przemawiali Prof. Henryk Walczak z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Pan prof. Michał Klimecki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród historyków, studentów oraz profesorów. Ekspozycja poświęcona polskiemu mężowi stanu będzie prezentowana w muzeum do 27 listopada 2017 r.

   

  3 listopada Ambasador uczestniczył również w konferencji międzynarodowej „The Security Challenges in South - East Europe”, organizowanej pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rumunii przez Uniwersytet im. Alexandru Ioana Cuzy w Jassach i Uniwersytet Techniczny Gheorghe Asachi we współpracy z bukaresztańskim think-thankiem New Strategy Center. W konferencji uczestniczyli m.in. Senator z Jassów Iulia Scântei (członek polsko-rumuńskiej parlamentarnej grupy przyjaźni), doradca prezydenta Rumunii Sergiu Nistor i sekretarz stanu w MSZ Victor Micula. W ramach konferencji prezentację wygłosił Tomasz Dąborowski, Główny Specjalista w Zespóle Środkowoeuropejskim Ośrodka Studiów Wschodnich.

   

  Ponadto w tym samym dniu spotkał się z biskupem rzymskokatolickim diecezji Jassy Petru Gherghelem oraz z księdzem Marianem Timofte, wikariuszem administracyjnym w archieparchii Jassów, podlegającej prawosławnej metropolii Mołdawii i Bukowiny. 

   

  Wizyta Ambasadora RP w Jassach cieszyła się dużym zainteresowaniem lokalnych mediów. Ambasador udzielił wywiadu dla programu „Politica la Iaşi” w stacji telewizyjnej Iasi TV, której realizator jest Lucian Dîrdală.

   

  http://www.culturapoloneza.ro/pl/events/item/rok-jozefa-pilsudskiego-w-jassach.html

   

  http://www.ziarulevenimentul.ro/stiri/moldova/ambasadorul-poloniei-in-vizita-la-iasi--217410438.html

   

  http://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/o-mare-personalitate-a-poloniei-aniversata-la-iasi--174098.html

   

  http://iasitvlife.ro/index.php/emisiuni/politica-la-iasi/item/55752-politica-la-iasi-romania-agenda-securitatii-dialog-romano-polonez-cyber-securitate

   

  IMG_0279
  IMG_0265
  IMG_0224
  IMG_0207
  IMG_0204
  IMG_0182
  IMG_0159
  IMG_0154
  IMG_0138
  IMG_0128
  IMG_0120
  IMG_0107
  IMG_0104
  IMG_0309
  IMG_0282

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: