close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej

   

 • AKTUALNOŚCI

 • 23 sierpnia 2017

  W dniu 14 sierpnia br., w przededniu Święta Wojska Polskiego, święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z roku 1920, kiedy to Wojsko Polskie pokonało siły bolszewickie upamiętniono w Rumunii.

  Przedstawiciele stacjonującego w m. Craiova (Krajowa) Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) z dowódcą, Panem mjr Pawłem Cupem na czele rozpoczęli Święto Wojska Polskiego od modlitwy za zmarłych żołnierzy polskich oraz złożenia kwiatów i zapalenia znicza na cmentarzu w Craiova, gdzie spoczywają polscy uchodźcy cywilni i wojskowi, którzy zmarli w Rumunii w okresie II wojny światowej. Kwiaty w imieniu Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej złożył Konsul RP, Pan Andrzej Kalinowski. Następnie w koszarach, gdzie stacjonuje PKW ks. mjr Tomasz Krawczyk odprawił polową mszę św. w intencji żołnierzy I Zmiany PKW w Rumunii i ich rodzin. W drugiej części święta odbył się uroczysty apel połączony z mianowaniem na wyższy stopień oraz odznaczeniem wyróżniających się żołnierzy. W uroczystości uczestniczyli m.in. gen. bryg. Daniel Petrescu - Dowódca Międzynarodowej Dywizji Południe-Wschód, gen. bryg. dr Constantin Florea - Inspektor Żandarmerii Okręgu Dolj, płk Christian Dan - pełniący obowiązki Dowódcy Międzynarodowej Brygady Południe-Wschód, dowódcy jednostek i szkolnictwa wojskowego garnizonu Craiova, jak również przedstawiciele władz miasta i Okręgu Dolj. Ambasadę RP w Rumunii reprezentował Konsul Andrzej Kalinowski. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła rumuńska Orkiestra Wojskowa z garnizonu Craiova.

   

  W godzinach popołudniowych na miejskim Placu Głównym odbyła się prezentacja sprzętu PKW dla ludności m. Craiova.

   

  Kontyngent 230 polskich żołnierzy podporządkowany jest wielonarodowej batalionowej grupie bojowej wchodzącej w skład rumuńskiej 2. Brygady Piechoty. Wojskowi oddelegowani zostali z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, uzupełniony specjalistami z innych jednostek wojskowych oraz instytucji (głównie 10. Brygada Logistyczna oraz 11. Batalion Dowodzenia). Na ich wyposażeniu znajduje się m.in. 16 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, a także sprzęt wspierający. Głównym zadaniem jest wspólne szkolenie pod auspicjami Wielonarodowej Brygady Południe-Wschód. Dotychczas polski Kontyngent brał udział w jednym z najważniejszych ćwiczeń NATO, jakim było Saber Guardian `17, za udział w którym Kompania Zmotoryzowana otrzymała wysokie oceny. Kolejne miesiące upływać będą pod znakiem aktywnych wspólnych szkoleń z 26. Batalionem Piechoty, jak również z innymi batalionami Międzynarodowej Brygady Południe-Wschód.

   

  Początki PKW w Rumunii sięgają szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku, kiedy Polska zadeklarowała wydzielenie pododdziału do sił Dostosowanej Wysuniętej Obecności NATO  ̶  tFP (ang. tailored Forward Presence), które będą rotacyjnie stacjonowały w Rumunii. Plany Sojuszu w tym zakresie przewidują wykorzystanie potencjału wielonarodowej brygady, tworzonej na bazie brygady rumuńskiej oraz kwatery Wielonarodowej Dywizji Południowy-Wschód.

   

  Informacja w magazynie Polonia24 (TVPPolonia) o święcie Wojska Polskiego w Rumunii (Craiova) od minuty 03.13 do końca.

   

  http://polonia24.tvp.pl/33614898/15082017-obchody-swieta-wojska-polskiego

   

  IMG_6370
  IMG_6352
  IMG_6043
  IMG_6032
  IMG_5883
  IMG_5868
  IMG_5866
  IMG_5823
  IMG_5820
  IMG_5787
  IMG_3390
  IMG_3279
  Craiova 147
  Craiova 143
  Craiova 134
  Craiova 129
  Craiova 127
  Craiova 057
  IMG_6236
  IMG_6204
  IMG_6148

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: